CMH Home
CMH Home
Lineage And Honors Information

Lineage and Honors Information as of 31 March 2016

2d Battalion, 35th Infantry Regiment
(The Cacti)

  • Constituted 1 July 1916 in the Regular Army as Company B, 35th Infantry
  • Organized 13 July 1916 at Douglas, Arizona
  • (35th Infantry assigned 7 August 1918 to the 18th Division; relieved 14 February 1919 from assistance to the 18th Division; assigned 17 October 1922 to the Hawaiian Division; relieved 1 October 1941 from assignment to the Hawaiian Division and assigned to the 25th Infantry Division)
  • Inactivated 1 February 1957 at Schofield Barracks, Hawaii, and relieved from assignment to the 25th Infantry Division; concurrently redesignated as Headquarters and Headquarters Company, 2d Battle Group, 35th Infantry
  • Assigned 19 February 1962 to the 25th Infantry Division and activated at Schofield Barracks, Hawaii (organic elements concurrently constituted and activated)
  • Reorganized and redesignated 12 August 1963 as the 2d Battalion, 35th Infantry
  • Relieved 1 August 1967 from assignment to the 25th Infantry Division and assigned to the 4th Infantry Division
  • Relieved 15 December 1970 from assignment to the 4th Infantry Division and assigned to the 25th Infantry Division
  • Inactivated 5 June 1972 at Schofield Barracks, Hawaii, and relieved from assignment to the 25th Infantry Division
  • Assigned 16 August 1995 to the 25th Infantry Division and activated at Schofield Barracks, Hawaii
  • Redesignated 1 October 2005 as the 2d Battalion, 35th Infantry Regiment
  • Relieved 16 November 2005 from assignment to the 25th Infantry Division and assigned to the 3d Brigade Combat Team, 25th Infantry Division

Campaign Participation Credit

  • World War II
  • Central Pacific
  • Guadalcanal
  • Northern Solomons
  • (with arrowhead)
  • Luzon
  • Korean War
  • UN Defensive
  • UN Offensive
  • CCF Intervention
  • First UN Counteroffensive
  • CCF Spring Offensive
  • UN Summer-Fall Offensive
  • Second Korean Winter
  • Korea, Summer-Fall 1952
  • Third Korean Winter
  • Korea, Summer 1953
  • Vietnam
  • Counteroffensive
  • Counteroffensive, Phase II
  • Counteroffensive, Phase III
  • Tet Counteroffensive
  • Counteroffensive, Phase IV
  • Counteroffensive, Phase V
  • Counteroffensive, Phase VI
  • Tet 69/Counteroffensive
  • Summer-Fall 1969
  • Winter-Spring 1970
  • Sanctuary Counteroffensive
  • Counteroffensive, Phase VII
  • War on Terrorism
  • Afghanistan:
  • Consolidation III
  • (Additional campaigns to be determined)

Decorations

  • Presidential Unit Citation (Army), Streamer embroidered GUADALCANAL
  • Presidential Unit Citation (Army), Streamer embroidered NAM RIVER
  • Valorous Unit Award, Streamer embroidered QUANG NGAI PROVINCE
  • Meritorious Unit Commendation (Army), Streamer embroidered VIETNAM 1967-1968
  • Meritorious Unit Commendation (Army), Streamer embroidered IRAQ 2006-2007
  • Meritorious Unit Commendation (Army), Streamer embroidered IRAQ 2008-2009
  • Meritorious Unit Commendation (Army), Streamer embroidered AFGHANISTAN 2011-2012
  • Philippine Presidential Unit Citation, Streamer embroidered 17 OCTOBER 1944 TO 4 JULY 1945
  • Republic of Korea Presidential Unit Citation, Streamer embroidered MASAN-CHINJU
  • Republic of Korea Presidential Unit Citation, Streamer embroidered MUNSAN-NI
  • Republic of Korea Presidential Unit Citation, Streamer embroidered KOREA 1952-1953
  • Republic of Vietnam Cross of Gallantry with Palm, Streamer embroidered VIETNAM 1966-1967
  • Republic of Vietnam Cross of Gallantry with Palm, Streamer embroidered VIETNAM 1967-1969
  • Republic of Vietnam Cross of Gallantry with Palm, Streamer embroidered VIETNAM 1969-1970
  • Republic of Vietnam Civil Action Honor Medal, First Class, Streamer embroidered VIETNAM 1967-1969
  • Company A additionally entitled to:
  • Valorous Unit Award, Streamer embroidered PLEIKU PROVINCE
  • Company B additionally entitled to:
  • Presidential Unit Citation (Army), Streamer embroidered PLEIKU PROVINCE

By Order of the Secretary of the Army:

CHARLES R. BOWERY, JR.
Chief of Military History


Return to Branch Index